Od dawna ludzie szukali nowych stylów i zasobów architektonicznych. Wiele z nich rozpowszechniło się w XXI w. Np. konstruktywizm, dekonstruktywizm, matabolizm i wiele innych. Nie wszyscy słyszeli o projekcie Plastic Bottles Village, czyli wioska domów wykonanych z butelek plastikowych. Czy takie domy przyjmą się na całym świecie? Czy będą w stanie zastąpić tradycyjne murowane domy?
Projekt Plastic Bottles Village zapoczątkował Robert Bezeau w 2014 r. Wyprowadził się on do Panamy na wyspę Bocas Del Toro. Od razu zauważył sterty plastikowych butelek, zaśmiecające ulice jego miejscowości. Postanowił coś z tym zrobić. Chciał, żeby w jego projekcie przyjemne łączyło się z pożytecznym. Wraz z wolontariuszami w 1,5 roku zebrał ponad milion butelek. Do głowy przyszedł mu pomysł stworzenia wioski domów z plastikowego tworzywa. Bazeau zaplanował osiedle składające się z 120 budynków na terenie 33 hektarów.
Jakie zalety mają takie osiedla? Domy tego typu są bardzo ekologiczne. Ich budowa nie jest droga: ściany, podłogi i dach powstają z drutów i butelek. Poza tym wybierając dom z plastiku, wpływamy na neutralizację szkód zaśmiecania świata. Pomimo miejsca tradycyjnego zamieszkania dom promować będzie ekologiczne rozwiązania. Dużą różnicę robi również czas w jakim taki budynek powstaje. Tradycyjne domy buduje się ok. 1,5 roku, a mieszkanie z butelek Robert Bezeau z ekipą buduje 2-3 miesiące. To naprawdę duże udogodnienie. Ponadto świetnie sprawdzają się w czasie tsunami, trzęsienia ziemi czy przygniecienia drzewami itp. Butelki są lekkie i nie stanowią zagrożenia.
Po przeczytaniu tytułu, na pewno wydawało wam się, że domy z plastiku to prymitywne szałasy z pozlepianych butelek, lecz prawda jest inna. Budynki są bardzo nowoczesne i prezentują sobą wysoki poziom. Niektóre z nich przypominają pałacyki lub wille. Poza tym są one położone w bardzo atrakcyjnym miejscu na wyspach. Należą one do jednych z najlepszych zastosowań architektonicznych na całym kontynencie Ameryki, a Panama bardzo się nimi szczyci.
Plastikowe domy stanowią dużą konkurencję dla domów murowanych. Przekonało się do nich już ponad 200 rodzin. W wielu kwestiach wyprzedzają technologię starych tradycyjnych budynków. Moim zdaniem, takie rozwiązania mają szansę rozpowszechnić się na całym świecie.
Komentarze ( )