Wierne odwzorowanie technologii wojennych danych państw, planowanie strategii “doskonałych” oraz bardzo realistyczne odwzorowanie przebiegu II Wojny Światowej to jedne z wielu atutów gry szwedzkiego studia Paradox Interactive. Jednak czy kontynuacja serii Hearts of Iron jest warta naszego czasu?
Realizm ponad wszystko
W czwartej części serii strategii Hearts of Iron tak jak w poprzednich odsłonach kierujemy państwem na przestrzeni lat 1936-1948. Możemy wcielić się w przywódcę najważniejszych państw biorących udział w II Wojnie Światowej (Niemcy,Wielka Brytania) jak i również państw neutralnych (Brazylia,Boliwia). W grze zaimplementowano duży nacisk na realizm ale i również możliwość kreowania alternatywnej rzeczywistości. W grze możemy spotkać najważniejszych dowódców z okresu II Wojny Światowej takich jak m.in Erwin Rommel, Wilhelm Keitel lub Erich von Manstein lub najważniejszych przywódców i polityków danych państw m.in Winston Churchill lub Ignacy Mościcki.
Głównym atutem machina wojenna?
W nowej odsłonie gry aspekt położono również na wierne odwzorowanie machiny wojennej. Musimy skomponować własne jednostki wojskowe które dzięki zaimplementowaniu różnego rodzaju sprzętu w grze są bardzo rozbudowane, więc możemy kreować jednostki wedle własnego uznania. Musimy pamiętać o tym że, do danych dywizji musimy wyprodukować odpowiednie zaopatrzenie na ten przykład dla jednostek pancernych uzbrojenie oraz czołgi. Musimy również pamiętać o rezerwach ludzi, którymi zasilamy swoje dywizje oraz produkujemy nowe. Również powinniśmy pamiętać o pozyskiwaniu różnego rodzaju surowców potrzebnych do produkcji sprzętu i uzbrojenia. Nade wszystko musimy zbudować fabryki wojskowe potrzebne do produkcji sprzętu. Po wyprodukowaniu jednostek możemy je skomponować w armię, nadać jej przywódcę i ustawić na granicy. Później pozostaje już tylko kwestia zaznaczenia linii natarcia i wydania rozkazu “do ataku”
Czy dyplomacja jest mocną stroną?
Rozbudowany system dyplomacji pozwala nam na nawiązywanie stosunków międzypaństwowych z każdym krajem występującym w grze. Możemy dołączyć do frakcji Aliantów (Wielka Brytania), Osi (III Rzesza) lub Kominternu (ZSRR,Mongolia) jednak musimy pamiętać, że do dołączenia do danej frakcji jest wymagany odpowiednio ustrój demokratyczny,faszystowski lub komunistyczny. Również dzięki stosunkom dyplomatycznym możemy m.in podpisać z danym krajem układ o nieagresji, udzielić pomocy w postaci wsparcia logistycznego jak i również zawiązać własną frakcję. Możliwości mamy wiele.
Cele narodowe to kopalnia kreatywności?
Nowością w Hearts of Iron w porównaniu do poprzedników jest dodanie celów narodowych. Jest to drzewko celów, które posiada zawarte dla danego kraju realistyczne cele, które wystąpiły w rzeczywistości i możemy je wedle uznania odblokowywać. Możemy również poprowadzić swój kraj inną ścieżką niż tą realną i zabawić się w “alternatywną rzeczywistość”. Niestety nie każdy kraj posiada swoje drzewko celów narodowych, lecz najważniejsze państwa z okresu II Wojny Światowej takowe posiadają. Twórcy w tej kwestii dali nam wielkie pole do kreatywności.
Komentarze ( )