Przed absolwentami szkół ponadgimnazjalnych trudne miesiące. Oprócz egzaminu maturalnego, czeka ich wybór odpowiedniej uczelni, a tym samym pożegnanie się z przyjaciółmi z liceum lub technikum i rozpoczęcie nowego etapu edukacji. Nie dziwi więc, że takie gwałtowne zmiany budzą pewne obawy maturzystów. Ty też nie wiesz czego się spodziewać na pierwszym roku studiów? Oto kilka porad dla przyszłego żaka.
Masz szansę powiększyć grono znajomych
Miałeś w liceum fajną paczkę i nie chcesz się z nią rozstawać? Nie martw się! Studia to doskonała okazja do poznania nowej grupy znajomych. Po pierwsze, nie będziesz już uczył się w dwudziestokilkuosobowej klasie. Na studiach rzadko kiedy liczba studentów na roku jest mniejsza niż 50, także okazji do zawiązania przyjaźni jest sporo. Po drugie, część zajęć (np. obowiązkowa historia filozofii) realizowana jest w mniejszych grupach lub w połączeniu ze studentami innych kierunków. To dla Ciebie kolejna szansa na poszerzenie sieci znajomych. Po trzecie, oprócz wykładów i ćwiczeń, uczelnia oferuje też zajęcia dodatkowe, np. koła zainteresowań lub działalność samorządową, a także zagraniczne wymiany studenckie. Dlaczego warto brać w nich udział? Nie dość, że będziesz prowadzić ciekawe życie towarzyskie, to jeszcze kontakty zawarte w ich takcie, mogą okazać się przydatne w późniejszym życiu zawodowym.
Nie bagatelizuj wyboru specjalności
Wielokrotnie słyszałeś jak starsi koledzy mówili, że do klucz wyboru specjalności jest tylko jeden – zapisuj się tam, gdzie idzie większość najbliższych znajomych. Błąd! Grupa to ważna sprawa, ale pamiętaj, że studia mają przygotować Cię do pracy w zawodzie. Nie warto więc podążać za tłumem – wybieraj zajęcia, które dotyczą najnowszych dziedzin, bo to w przyszłości zapewni Ci pracę. Studiujesz informatykę? Postaw na specjalność game design (dostępną m.in. w www.zpsb.pl/studia-i-stopnia) – projektanci gier komputerowych mogą liczyć na wysokie zarobki. Zapisałeś się na zarządzanie? Specjaliści od e-marketingu mają teraz wzięcie. Jednym słowem – nie lekceważ trendów na rynku pracy.
Możesz strać się o stypendia
Niewątpliwą zaletą studiów jest to, że możesz starać się o stypendia. Jakie rodzaje masz do wyboru? Do najpopularniejszych należy stypendium socjalne dla osób z trudną sytuacją finansową. Aby je dostać, należy przedstawić w dziekanacie do spraw materialnych komplet wymaganych dokumentów (ich rodzaj zależy od uczelni) nie później niż do końca października. Studenci mogą też starać się o jednorazowe zapomogi oraz stypendia za osiągnięcia naukowe, tzw. stypendium rektora, które otrzymuje maksymalnie 10% najlepszych żaków z każdego kierunku. Oprócz nich, polskie uczelnie oferują też stypendia mieszkaniowe, artystyczne, sportowe oraz przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Komentarze ( )