Przed polskimi gimnazjalistami stresujące miesiące. Oprócz egzaminów, każdy z nich musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu: wybrać szkołę średnią. Wielość jej typów i profili sprawia, że część nastolatków do ostatniego momentu nie wie, gdzie kontynuować swoją edukację. Ty też masz podobny problem? Poniżej podpowiadamy, co wziąć pod uwagę szukając odpowiedniej szkoły dla siebie.
Liceum
Nie do końca wiesz, co chcesz dalej robić i szukasz szkoły o bardziej ogólnym profilu? W takim razie powinieneś pomyśleć o liceum. To właśnie tam zdobędziesz podstawową wiedzę ze wszystkich przedmiotów, a także zrealizujesz większą partię materiału z wybranego przez siebie rozszerzenia. Jakie profile masz do wyboru? Jest ich sporo i w dużej mierze zależą od konkretnej placówki, ale do najpopularniejszych należą klasy matematyczno-fizyczne, biologiczno-chemiczne, językowe, humanistyczne i sportowe. Czy liceum to dobre rozwiązanie tylko dla niezdecydowanych? Niekoniecznie. Skupiając się na przedmiotach maturalnych, masz szansę bardzo dobrze napisać egzamin, który będzie dla Ciebie przepustką na uniwersytet lub politechnikę. Musisz jednak mieć świadomość, że wybór liceum nie daje gwarantuje Ci zdobycia zawodu – zdobędziesz go dopiero po skończeniu szkoły wyższej.
Technikum
Po latach niebytu technika cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zastanawiasz się dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, wielu pracodawców zaczęło przychylniejszym okiem patrzeć na techniczne wykształcenie. Po drugie, powstało wiele profili, które odpowiadają zapotrzebowaniem współczesnego rynku pracy. Na przykład w Szczecinie, w szkolykreatywne.pl, możesz zdobyć tytuł cenionego technika informatyka ze specjalnością tworzenie gier komputerowych lub technika informatyka ze specjalnością grafika komputerowa i komunikacja wizualna. Oprócz tego, wiele szkół technicznych decyduje się na uruchomienie klas mechatronicznych, hotelarskich czy zajmujących się organizacją reklamy. Absolwenci takich kierunków mogą liczyć na wysokie zarobki. Po trzecie, oprócz przedmiotów technicznych, realizujesz te ogólne. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, abyś po maturze rozpoczął studia.
Szkoła zawodowa
Zależy Ci na zdobyciu zawodu i nie myślisz o dalszej edukacji? Jeśli tak, to zasadnicza szkoła zawodowa to coś dla Ciebie. Ile trwa taka nauka? Od 2 do 3 lat – długość zależy od wybranego przez Ciebie profilu. Co jest zaletą szkół zawodowych? Przede wszystkim gwarancja zatrudnienia. Pracodawcy cały czas narzekają na brak fachowców, a decydując się na taką szkołę po gimnazjum, może zdobyć zawód, na który jest zapotrzebowanie. Czy takie szkoły to dobre rozwiązanie tylko dla chłopców? Nie. Oczywiście, oprócz klas kształcących stolarzy, murarzy, sprzedawców, hydraulików, pojawia się coraz szersza oferta dla dziewcząt. Mają one szansę zdobyć kwalifikację do wykonywania zawodu sprzedawcy, cukiernika, piekarza, fryzjera i kosmetyczki.