2e91c11e7a3b7491fb3109e91b7a1754.jpg

Wielkanoc to święto które wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar ale jest to także czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Jakie wielkanocne zwyczaje panują w Polsce? Oto one!

Palmy na szczęście

Wielki tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, którą kiedyś nazywano kwietną lub wierzbną. Palmy- rózgi wierzbowe lub gałązki bukszpanu ozdabiano mchem, kwiatami lub ziołami. Po poświęceniu palemki biło się ją lekko domowników żeby zapewnić im szczęście na cały rok, a połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo.

Pogrzeb żuru

Ostatnie dwa dni postu były wielkimi przygotowaniami do święta.  W te dni robiono “pogrzeb żuru”- potrawy spożywanej przez cały post. Pogrzeb polegał na tym, że całe sagany żuru wlewano w ziemię.

Specjalnie dla dziewczyn!

Uwaga dziewczyny- jeśli chcecie aby z waszej twarzy zniknęły piegi lub inne mankamenty w Wielką Sobotę obmyjcie twarz w wodzie, w której wcześniej gotowały się jajka do święconki.

Wieszanie śledzia

Kolejnym symbolem wielkiego postu jest śledź. Z wielką radością “wieszano” go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano go za to, że przez sześć niedziel “wyganiał” z jadłospisu mięso.

Lany poniedziałek

Lany poniedziałek- to zabawa którą wszyscy dobrze znamy. Oblewać możemy wszystko i wszystkich. Wierzono, że zmoczone dziewczyny mają większe szanse za znalezienie sobie męża, jeśli jednak dama się obraziła- to nieprędko znajdzie męża. Natomiast chłopcy którzy w tym dniu wręczą dziewczynie pisankę, dają jej do zrozumienia że mu się podoba.

Szukanie zajączka

Wielką radością dla całej rodziny jest po zakończeniu śniadania wspólne szukanie zajączka, czyli małej, słodkiej niespodzianki dla każdego.

Święconka

W Wielką Sobotę koniecznie trzeba iść poświęcić koszyczek w którym znajduje się m.in baranek, mięso i wędliny, chrzan i jajka. Przyniesioną święconkę jadło się następnego dnia.

“Pogody, słońca, radości,
W niedzielę dużo gości,
W poniedziałek dużo wody,
to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych!”