Bajki to coś, co towarzyszyło nam od najmłodszych lat, miały one dawać radość, a zarazem przekazywać wiedzę. Stare bajki, mimo tego, że najczęściej były nieme, a ich animacja nie była bardzo wyszukana, sprawiały jednak, że ma twarzy każdego dziecka pojawiał się uśmiech.
“Bolek i Lolek” – myślę, że była to jedna z najpopularniejszych i dobrze każdemu znanych animacji dla dzieci. Bajka opowiadała o niesamowitych i pełnych koloru przygodach dwojga oddanych sobie przyjaciół.
“Jacek i Agatka” – czyli pierwsza polska dobranocka. Tytułowi bohaterowie byli pacynkami, w bajce pojawiała się też Pani Zosia, czyli sąsiadka Jacka i Agatki.
“Kubuś Puchatek” – czyli bajka mojego dzieciństwa. Wydaje mi się, że jest ona znana każdemu. Opowiadała o grupie zaprzyjaźnionych ze sobą zwierząt mieszkających w lesie. Każdy odcinek uczył czegoś innego, np. lojalności, poczucia wartości.
“Opowiadania z Doliny Muminków” – wydaje mi się, że była to najstraszniejsza bajka, którą w dzieciństwie oglądałam i którą pamiętają jeszcze nasi rodzice. Jest to zbiór historyjek, z którego każda opowiada o czymś innym, np. o samotności i o tym, że nie warto martwić się ma zapas.
“Reksio” – był to serial animowany dla dzieci, opowiadający o przygodach psa Reksia oraz innych zwierząt z gospodarstwa.
“Cykl o Baltazarze Gąbce“ – była to bajka znana ze swojej oryginalności i poczucia humoru. Przedstawiała przygody profesora Gąbki.
“Miś Uszatek” – serial animowany. Przedstawiał życie Misia zamieszkującego przytulny domek w lesie.
Takie zmyślone historyjki opowiadał w dawnych czasach Ezop, a jego alegoryczni bohaterowie uczyli zasad zachowania. Po nim tę sztukę pisania zwięzłych historyjek przejęli La Fontaine oraz Krasicki. Ludziom od zawsze towarzyszyła chęć opowiadania zmyślonych, często strasznych historyjek. Matki opowiadały je dzieciom przed snem, a w długie jesienne wieczory najstarsi z rodu zajmowali nastrojową opowieścią przy ognisku całe społeczności. W kulturze ludowej to za ich pomocą uczono zachowania się. Zafascynowani nimi Andersen oraz Mickiewicz stworzyli baśnie oraz ballady. Wykorzystywano dawne mity i legendy, by wplecione w dłuższy tekst nabierały nowego sensu – tak powstały pierwsze powieści, a potem literatura fantasy. Zawsze ważny był jednak morał.
Czy w dzisiejszych dobranockach dziecko odnajduje proste zasady, jak żyć? jak być dobrym człowiekiem? jaką wartość mają marzenia? a jaką solidna praca?
Komentarze ( )