Zwane również chorobami XXI wieku – są problemem globalnym, dotykającym głównie społeczeństwo wysoko rozwinięte.
Najczęściej spotykanymi chorobami są:
Otyłość i nadwaga (nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej).
Szacuje się, że około 1,4 mln ludzi cierpi na nadwagę, liczba ta nadal rośnie.
Otyłość prowadzi do problemów zdrowotnych takich jak: cukrzyca, zapalenie kości i stawów, bezdech senny, wylew, zaburzenia krążenia, miażdżycy, zwiększa tendencje do nowotworów oraz w skrajnych przypadkach do braku zdolności poruszania się.
Nadwagę i otyłość można rozpoznać obliczając swoje BMI.
Przyczynami otyłości są głównie złe nawyki żywnościowe, czynnik genetyczny oraz biologiczny, stres lub przyjmowanie niektórych leków.
Anoreksja i Bulimia to choroby prowadzące przez wycieńczenie do śmierci.
Anoreksja jest jadłowstrętem psychicznym. Objawia się celową utratą wagi przez chorego, prowadząc do wyniszczenia organizmu.
Osoba chora odczuwa lęk przed przybraniem na wadze, oraz obrzydzenie do jedzenia. Taka osoba często nie jest świadoma choroby, ponieważ ma zaburzony obraz siebie.
Co ciekawe, osoby te nie mają problemów z przyrządzaniem posiłków dla innych, odczuwają obrzydzenie w momencie kiedy sami konsumują posiłek.
Najczęściej chorują na nią osoby w wieku 14 – 18 lat.
Bulimia jest to choroba charakteryzująca się nieopanowana potrzebą najadania się, po czym natychmiastowe poddawanie się czynnością prowokowania wymiotów, wykonywanie nadmiernych ćwiczeń, używanie środków na przeczyszczenie czy poddawanie się głodówką.
Często po takim napadzie osoby odczuwają dużą przyjemności i przejadają się w celu wywołania ponownie tego stanu.
Obie choroby są o podłożu psychicznym i często wynikają z braku akceptacji siebie.
Cukrzyca to choroba przewlekła, charakteryzująca się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, oraz wydalaniem glukozy wraz z moczem. Przyczyna tego stanu jest zaburzenie wydzielania insuliny.
U chorego brak insuliny powoduje upośledzenie przemiany glukozy w organizmie, która jest głównym źródłem energii.
Cukrzyk powinien zawsze mieć przy sobie coś słodkiego, by w razie potrzeby uzupełnić potrzebnych cukrów.
Skutkiem choroby mogą być śpiączka cukrzycowa, stan niedocukrzenia, które bezpośrednio zagrażają życiu, oraz powikłania naczyniowe.