Wszyscy mówią, że na świecie nie ma nic pewniejszego niż śmierć. Każdego dnia umiera średnio trzy osoby w związku z małą ilością dawców, ale każdy z nas może zrobić coś żeby temu zapobiec, żeby uratować komuś życie.
26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Większość z nas unika tego tematu lecz każdy powinien przemyśleć czy nie chciałby pomóc innym. Na początek kilka faktów o transplantacji:
-w rejestrze potencjalnych dawców szpiku w Polsce zapisanych jest ponad 123 tys. osób,
-w Polsce na przeszczep czeka ok. 1,5 tys. chorych, a co 10 minut przybywa kolejna osoba na listę oczekujących,
-dawcą może zostać każdy, wiek nie ma znaczenia,
-wskaźnik pomyślnych transplantacji to od 75-90%,
-nerka jest najbardziej potrzebnym narządem do przeszczepu,
Chyba nikt z nas nie chce zastanawiać się co stanie się z nami po śmierci, wolimy rozmawiać o przyjemniejszych dla nas tematach. Jednak osoby czekające na przeszczep nie mają takiego luksusu. Ich życie polega na zastanawianiu się i czekaniu na telefon kiedy wreszcie zadzwonią ze szpitala ponieważ dostępność narządów jest znikoma. Każdy dawca może uratować życie aż 8 osobom, a dawca tkanek ratuje życie jeszcze większej liczbie osób. Jednak gdy zdecydujemy się podarować nasze narządy innym należy porozmawiać z rodziną ponieważ ta decyzja okazuje się jeszcze trudniejsza dla nich niż dla nas samych. Ważne jest też przygotowanie określonych instrukcji dotyczących opieki medycznej, których pacjent nie będzie mógł przypilnować sam w przyszłości.
Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia bo właśnie wtedy odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Warto pamiętać że mimo wszystko warto pomagać, a dzięki podpisaniu deklaracji o oddaniu po śmierci narządów dajemy innym w prezencie drugie życie.