Kiedy przyszłam do gimnazjum ,od razu zauważyłam, że to nie to samo co podstawówka. Uczniowie byli inni. Wyglądali na dojrzałych i pewnych siebie. W podstawówce każdy był taki sam-wesoły i beztroski. Kiedy obserwowałam gimnazjalistów, zauważyłam, że w nich ukształtowały się już jakieś wyraźne cechy charakteru i to doprowadziło do powstania czterech podstawowych “grup społecznych”. To właśnie im poświęcam ten artykuł.
1.Łobuzy. Ich głównym celem jest wydostanie się ze szkoły, ale po drodze jest wiele przeszkód. Pierwszą z nich jest niezawodna i zawsze czujna pani woźna! Nic ani nikt jej nie umknie, jednak przedstawiciele Łobuzów są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby uciec do pobliskiego lasu w celu oczywistym. Gdy tylko nadarzy się okazja, aby przemknąć obok naszego “strażnika”, nie wahają się i pędzą w stronę drzwi. Jednak tutaj zostawiona jest kolejna pułapka, a mianowicie zamknięte drzwi. Łobuzy często odpuszczają, ponieważ klucz jest ściśle strzeżony, ale najsprytniejsi szukają innego wyjścia. Czasem udaje im się osiągnąć założony cel i wtedy zostaje tylko poinformowanie o niesamowitym wyczynie reszty grupy. Znakiem rozpoznawczym Łobuzów jest donośny głos i często występująca, niepohamowana agresja. Jest to grupa dość liczna, w której dominują chłopcy.
2.Lalki. Kompletne przeciwieństwo Łobuzów, ale jak wszyscy wiemy przeciwieństwa się przyciągają.Mimo wszystko grupa jest całkowicie zamknięta dla chłopców. Tylko dziewczyny! Charakteryzują się nienagannym wyglądem, słodkim głosem i kolorowymi paznokciami. Poruszają się w mniejszych grupkach, jeszcze nie odnotowano przypadku samotnie spacerującej po szkolnym korytarzu Lalki. Można je bardzo często spotkać w pobliżu sali informatycznej, gdzie poszukują cennych zasobów Internetu. Zagrożeniem są dyżurujący nauczyciele, którzy pilnują ,aby telefony zostały na swoim miejscu-w plecaku! Zwykle przedstawicielki tej grupy odmawiają oddania cennego przedmiotu, ale z naszymi nauczycielami nie ma dyskusji. Cechą charakterystyczną Lalek jest ambicja. Bardzo chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych, konkursach, apelach i innych wydarzeniach zorganizowanych przez szkołę. Uwielbiają występować przed publicznością!
3.Gracze. To jedna z najliczniejszych grup. Ich ulubione zajęcie to granie w piłkę nożną i ogólnie to nic nie robienie. W grupie tej przeważają chłopcy. Ich znakiem rozpoznawczym jest odcisk w kształcie telefonu w przedniej lub tylnej kieszeni spodni. Większość przerw spędzają na graniu w gry na telefonach. Ich ulubione przedmioty szkolne to W-F i godzina wychowawcza. Charakteryzują się niesamowitą wytrzymałością. Potrafią nie spać nawet 24 godziny na dobę, ponieważ noce poświęcają ulubionym grom komputerowym. Mają niesamowitą zdolność przekonywania nauczycieli do przekładania zapowiadanych testów. Jeśli się nie uda, oczywiście nie godzą się z porażką i potrafią narzekać przez całą lekcję!
4.Kujonki. Niesamowicie mili i grzeczni. Ulubieńcy naszych nauczycieli. Ich ulubione zajęcie to rywalizowanie z najlepszym przyjacielem o wyższe oceny. Kujonki są dość nieśmiałe, a nowych członków grupy traktują z dystansem. Serdeczni, życzliwi-najlepsi do odpisywania pracy domowej! Kochają zajęcia dodatkowe, konkursy matematyczne i językowe. W przeciwieństwie do Graczy większość członków tej grupy nie przepada za lekcją W-F, ale za to uwielbiają matematykę, geografię, fizykę, chemię i tak dalej… Kujonki charakteryzują się rozległą wiedzą, ale wyjątkiem jest wystrój gabinetu dyrektora, ponieważ żadnego przedstawiciela tej grupy jeszcze tam nie było. Ich największymi wrogami są weekendy, przerwy świąteczne, ferie zimowe i wakacje. Oczywiście nadmierną ilość czasu wolnego spędzają z ulubioną książką!
Grupy te bardzo często się mieszają, lecz różnice między nimi są ogromne. Mimo bariery charakterów w szkole panuje pokój i przyjemna atmosfera, grupy często się ze sobą integrują i pomagają sobie nawzajem.