Wolna wola – dar czy kara ?
Człowiek to istota dziwna, trudna w zrozumieniu, czasem nie dająca się opanować. Jako jedyny gatunek na Ziemi, ludzie zostali obdarzeni rozumem, wysoką inteligencją i wolną wolą. Wyróżnia ich to spomiędzy milionów form życia, lecz czy “ludzka wolna wola” rzeczywiście, jest darem ?
Po pierwsze – ile ludzi, tyle poglądów na różne sprawy. Każdy ma prawo do własnych wyborów, które uważa za słuszne. Nie zawsze jednak zgadzają się z tym inni. Zróżnicowane poglądy między ludźmi często doprowadzją do różnych konfliktów.
Z drugiej strony, wszyscy bez wyjątku, chcemy mieć kontrolę nad własnym życiem, a tym samym nie możemy doprowadzić do tego, aby ktoś inny mówił, kim mamy być, co robić, czuć i jak się zachowywać. Dzięki własnej woli mamy w pewnym stopniu władzę nad tym, co się wokół nas dzieje
Powszechnie uważa się, że to właśnie rozum i wolna wola doprowadziły do wyodrębnienia się ludzi spośród wszystkich żywych organizmów Ziemi. To dzięki nim powstały wielkie cywilizacje, praworządność i wiele nauk, tak ważnych w dzisiejszym świecie. Możliwe, że nigdy nie rozwinęłyby się takie dziedziny jak: prawo, medycyna czy nawet poglądy religijne, gdyby nie pomysłowość i odmienność zdań ludzi
Zgadzam się również ze stwierdzeniem, iż zachowania wynikające z naszych osobistych wyborów mogą ranić innych. Prowadzą niekiedy do złych stosunków międzyludzkich, rodzinnych i towarzyskich. Są to drobne czynniki – konflikty, które w pewien sposób da się rozwiązać. Gorsze sytuacje zauważamy, gdy do porozumienia nie mogą dojść duże grupy społeczne – często są to problemy państwowe lub międzynarodowe powstałe na tle politycznym i wyznaniowym. Niezgodność zdań i prawo do wyrażania własnej woli bywa więc nierzadko kłopotliwe.
Podsumowując – “wolna wola” człowieka nie zawsze jest darem. Bywa tez czymś dzielącym ludzi – czymś podobnym do kary, prowadzącym do smutku i łez. Bardzo ważne jest jednak, aby (szczególnie w dzisiejszych czasach) mieć określone poglądy, bo tego wymaga od nas społeczeństwo. Nie jest łatwo dokonywać wyborów, podejmować decyzje, ale jest to wymóg dalszego funkcjonowania ludzkości.