Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy pierwszej Technikum Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, przygotowali uroczystą Akademię.
“Nareszcie jesteśmy gospodarzami w znacznej części własnego kraju. Nareszcie po stu dwudziestu kilku latach przyszła godzina, że nie ma tu już obcego najazdu!” tak pisał “Kurier Warszawski” z dnia 11 listopada 1918 r.
Dzień Odzyskania Niepodległości jest wyjątkową okazją manifestacji naszego patriotyzmu. Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to powód do dumy . ale również czas refleksji nad przyszłością naszego państwa. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to wielki obowiązek; obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: patriotyzmie, polskości, bohaterach narodowych, walce i śmierci w obronie Ojczyzny…
Święto Niepodległości – dlaczego możemy je obchodzić?
I wojna światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku. Już wtedy Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że jest to dla nich szansa, by zawalczyć o odzyskanie niepodległości.
Po raz pierwszy od ponad 100 lat państwa zaborcze (Niemcy, Austro-Węgry oraz Rosja) były ze sobą skłócone. Rosja wraz z innymi krajami Ententy walczyła przeciwko państwom centralnym – Niemcom i Austro-Węgrom. Polacy widzieli w tej walce nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Dzień Niepodległości. Dlaczego akurat 11 listopada?
Na Święto Niepodległości przyjęto akurat tę datę z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą – to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej.
Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.
Dzisiaj po 98 latach cieszmy się z daru wolności i bądźmy dumni z tego że jesteśmy Polakami!
Pięknie dziękujemy uczniom za przygotowanie uroczystej Akademii, a w szczególności:
Katarzynie Szkolnickiej, Idzie Nowickie,j Joannie Hryczyńskiej, Sebastianowi Dłubalskiemu, Grzegorzowi Pawlecie i Emilowi Boguckiemu.
„Już Ojczyzna jest szczęśliwa,
Mamy wojsko. Przez czyn śmiały,
Przez swój trud i czyn nieludzki
Dźwignął Polskę Wódz wspaniały,
Komendant Józef Piłsudski
On, sławny błyskiem oręża.
Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Sto lat, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
NIECH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA!”
Komentarze ( )