YouTuberzy pojawili się wraz z założeniem tego popularnego portalu, na którym ludzie publikują relacje z gier, poradniki, śmieszne klipy, teledyski muzyczne. Bardzo często chcą się po prostu w ten sposób podzielić z publicznością swoją opinią.
Użytkownicy internetu, a głównie dzieci i młodzież, lubią YouTuberów, bo ich filmy są prawdziwe i związane z naszym życiem codziennym. Ponadto autorzy filmików tworzą silny związek z widzem.
Nastolatkowie i młodzi dorośli opisują YouTuberów jako kogoś, kto ich rozumie, komu można zaufać, kto ma najlepszą radę na daną sytuację, kto nie udaje i nie stara się być idealny, lubi te same rzeczy, które robią i lubią młodzi ludzie. Filmy stworzone przez nich zapewniają inną zabawę i rozrywkę niż zwykła telewizja, bo to, co robią YouTuberzy, jest wyjątkowe i kreatywne, a przede wszystkim prawdziwe, gdyż twórcy szukają inspiracji w codziennym życiu.
Poza tym każdy może znaleźć swojego ulubionego YouTubera i najbardziej interesującą dla siebie twórczość. Moim zdaniem mocne w YouTuberach jest to, że jest ich bardzo wielu – od kreatorów mody, ludzi zajmujących się urodą, zdrowym trybem życia, medycyną, farmacją, techniką, dziennikarstwem, sportem, grami, czy też teledyskami muzycznymi.
Myślę także, że dużą siłą YouTuberów jest ich ogromna – nieograniczona dostępność. Dzięki temu ich fani nie mają trudności z internetowym kontaktem ze swoimi idolami i zawsze mogą ocenić, czy film jest prawdziwy czy może bez sensu. Po prostu fani mają bezpośredni wpływ na to, co robią YouTuberzy. W nagrodę za dobry „filmik” Youtuber może otrzymać like’a, lecz kiedy według widza film będzie nudny i nieciekawy, twórca filmu dostać może też dislike’a. Dla ułatwienia dotarcia do ulubionego twórcy zarząd serwisu YouTube wprowadził przycisk o nazwie „Subskrybuj”, więc jeśli widzowi podoba cały kanał danego Youtubera, może kliknąć ten właśnie przycisk. W ten sposób zaczyna działać mechanizm znany w marketingu, gdzie użytkownicy poprzez udostępnianie (głównie w mediach społecznościowych) budują popularność filmu i staje się on viralem. Oczekiwanie na kolejny filmik oraz późniejsze dzielenie się wrażeniami stało się tak popularne, że powstają nawet rankingi najlepszych YouTuberów, na przykład tu: http://ranking.vstars.pl/ Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych jest YouTuber, który zbudował swoją sławę na… żartach.
Bardzo ważną rolę opiniotwórczą YouTuberów połączyć należy jednak z odpowiedzialnością. Niektórzy twórcy nie przebierają w słowach, używają wulgarnego języka, są stronniczy, co niestety wpływa dobrze na osoby bezkrytycznie oglądające takie filmy, gdyż myślą oni, że taki sposób komentowania świata jest wzorem spontaniczności i pozwala być sobą. Moim zdaniem trzeba zachować rozsądek i pamiętać, że opinie YouTubera, niezależnie jak ciekawe, są nadal wyłącznie jego osobistymi przemyśleniami i mogą wynikać z emocji i doświadczeń prywatnych. Chciałbym częściej rozmawiać na lekcjach o opiniach YouTuberów, żeby rozumieć, jak interpretować niektóre ich stwierdzenia.
Dla mnie i chyba dla wszystkich nastolatków najważniejsze jest to, że dostęp do YouTube i działań YouTuberów jest darmowy. Oglądanie filmów YouTube przez internet jest całkowicie legalne, nie tak jak oglądanie telewizji i filmów przez internet, co nie zawsze jest dozwolone. Dlatego też jeżeli tylko ktoś posiada smartfon z dostępem do internetu, to może do woli bawić się oglądaniem filmów, stworzonych i umieszczonych przez YouTuberów w sieci bez żadnych opłat. Myślę, że jest to najciekawsza cecha naszych czasów.