Drukowanie 3D, to w dzisiejszych czasach coś naprawdę przełomowego, znajdującego zastosowanie w wielu dziedzinach życia społecznego. Skąd wziął się pomysł na taką technikę drukowania, jak przebiega taki proces, jakie zagrożenia oraz jakie korzyści ze sobą przyniesie?
Na początek trochę historii.
Drukowanie 3D zostało po raz pierwszy opracowanie przez Charlesa Hulla w 1984 roku, a opatentowane dopiero dwa lata później. Do jego stworzenia wykorzystano format pliku STL, czyli metody odtworzenia wirtualnego modelu konkretnego przedmiotu na model rzeczywisty. Jednak dopiero w 2006 roku, Adrian Bowyer zbudował pierwszy prototyp drukarki 3D, przeznaczony do użytkowania domowego.
Teraz trochę o tym jak przebiega cały proces druku trójwymiarowego.
Otóż projekt do druku jest przygotowywany w formie cyfrowego modelu. Do stworzenia fizycznego modelu wymagany jest określony materiał, taki jak plastik lub metal, następnie drukarka nakłada warstwę o określonej grubości, a gdy zostanie ona ukończona zostaje nałożona kolejna. W ten oto sposób otrzymujemy model takiego przedmiotu jaki tylko zechcemy.
Drukowanie trójwymiarowe służy nam również w wielu różnych dziedzinach oraz przyczyniło się do powstania nowych dochodowych biznesów. Na przykład Shapeways, czyli serwis, który pozwala na projektowanie, drukowanie oraz sprzedawanie swoich produktów. Najlepsze w takich serwisach jest to iż nie ma w nich trudności z transportem oraz różnego rodzaju opłatami. Zamawiający może wydrukować dany produkt w swoim domu nie martwiąc się o większe wydatki.
Oprócz tego drukowanie 3D, wykorzystywane jest również w medycynie. Dzięki temu lekarzom udało się już wydrukować implanty zębów czy protezy kości co pozwali pacjentom na powrót do normalnego życia, a już za kilka lat będzie możliwe wydrukowanie organów z komórek pacjenta, dzięki czemu nie będzie on już musiał czekać na dawcę, a dostanie gotowe organy już na miejscu.
Jednak drukowanie trójwymiarowe niesie ze sobą różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Otóż dzięki drukarkom 3D można stworzyć broń palną. Przykładem może być sytuacja Cody’ego Wilsona, który zamieścił w internecie plany broni palnej, które były dostępne dla każdego, co okazało się niezgodne z amerykańską ustawą dotyczącą eksportu i importu broni i sprzętu, związanego z obronnością.
Jak widać drukowanie trójwymiarowe ma bardzo szerokie zastosowanie i może przynieść zarówno tyle samo pożytku, co i zagrożeń.
Komentarze ( )