W środę 15 czerwca uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II przeprowadzili sondę uliczną na temat Sojuszu Północnoatlantyckiego. Młodzież zapytała mieszkańców Zdzieszowic co wiedzą o NATO.
Nasze badania wykazały że 80% respondentów wie o przynależności Polski do sojuszu, a 100% uważa to za pozytywny fakt dla naszego państwa, natomiast tylko 50% zapytanych osób potrafiło wyjaśnić że NATO jest organizacją polityczno-militarną.
Okazją do zorganizowania akcji przez młodzież jest udział w projekcie edukacyjnym „Szczyt NATO w Warszawie 8-9 lipca 2016.” Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. To element działań informacyjnych promujących to wyjątkowe dla naszego bezpieczeństwa wydarzenie.
Wcielając się w role polityków, dziennikarzy i ekspertów od prawa międzynarodowego, uczniowie mieli możliwość rozpoznania problemów w skali lokalnej, krajowej, europejskiej i globalnej oraz szukania ich rozwiązania. Przyczyniło to się do rozumienia złożoności aspektów społecznych i politycznych, a także dostrzegania perspektywy różnych uczestników życia publicznego.
Dla młodych obywateli była to również okazja do wyrażania własnej opinii na tematy publiczne, a umożliwiły to główne wątki podjęte w ramach projektu:
Cele szczytu państw NATO-warsztat,
Debata na temat udziału Wojsk Polskich w strukturach NATO,
Przyszłość NATO w walce z terroryzmem-dyskusja,
Symulacja obrad Rady Gminy dotycząca projektu lokalizacji bazy wojskowej NATO,
Sonda uliczna na temat Szczytu NATO wśród mieszkańców Zdzieszowice,
Wykonanie plakatów informacyjnych i rozklejenie ich na terenie miasta Zdzieszowice,
Puzzle – prezentacja na temat NATO,
Powstanie Szkolnego graffiti
Tworzenie i omawianie historyczno-edukacyjnych prezentacji multimedialnych.
W czasie przeprowadzonych debat, warsztatów i zajęć tematycznych wykorzystano przygotowaną przez MSZ publikację „Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego” autorstwa Ambasadora Roberta Kupieckiego. Publikacja ta jest bogatym źródłem informacji o historii, ewolucji, i znaczeniu sojuszu, a także miejscu Polski w Strukturach NATO.
Warto wiedzieć, że NATO (Pakt Północnoatlantycki) to układ polityczno-wojskowy państw Europy Zachodniej, USA i Kanady – Polska należy od 1999 r.- powołany do istnienia w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 r. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego państw satelickich. Z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
Biorąc udział w Projekcie edukacyjnym młodzi ludzie pogłębili wiedzę na temat Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także jego znaczenia jako instrumentu kolektywnej obrony państw członkowskich oraz czynnika wzmacniającego bezpieczeństwo międzynarodowe – mającego przecież ogromną rangę w dzisiejszym Świecie…
Za rzetelną pracę przy projekcie szczególnie chcemy podziękować uczniom klasy pierwszej Technikum: Patrycji i Wiktorii Rypała, Wioli Golicz, Klaudii Wieczorek, Arturowi Stogniew, Maximowi Zdasyk i Mateuszowi Świerczek.
Komentarze ( )