Wszelkie odkrycie geograficzne dowiodły, że wszystkie kontynenty (oprócz Antarktydy) były zamieszkane. Od zarania dziejów zatem ludność przemieszczała się, a osiedlając się w nowych regionach kształtowała swoje normy postępowania społecznego oparte na języku, wierze i tradycji.
Wytworzona kultura, czyli dorobek materialny i duchowy społeczeństwa zgromadzony w trakcie jego dziejów i przekazywany z pokolenia na pokolenie, opiera się na następujących elementach:
Odmianie człowieka (rasie) – obecnie wyróżnia się cztery wielkie odmiany człowieka na świecie: europeidalną, mongoidalną, negroidalną i austraidalną.
Języku – szacuje się, że na świecie istnieje ponad 3 tysiące języków i dialektów, a 2/3 ludności posługuje się zaledwie 19 językami.
Religii – ponad połowa ludności świata wyznaje dwie największe religie : chrześcijaństwo i islam.
Historii, czyli wydarzeniach, które zaszły w ciągu trwania danej społeczności czy narodu. Ważnych wydarzeń historycznych bardzo często dotyczył różnego rodzaju dorobek artystyczny w postaci dzieł pisanych, obrazów czy innych dzieł sztuki.
Tradycji, czyli przekazywanych z pokolenia na pokolenie treściach kulturowych, takich jak : obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne, uznane przez zbiorowość za ważne zarówno w przeszłości, jak i dla przyszłości.
Wszystkie te elementy – odrębnie lub w połączeniu – wywarły wielki wpływ na społeczeństwo, wpłynęły na architekturę, rzeźbę, malarstwo i powstawanie wielu dzieł sztuki. Oddziaływały zarówno na kształtowanie się zachowań pojedynczych ludzi, jak i całych społeczeństw.