Katastrofa w Czarnobylu to jedno z najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń XX wieku. Jej skutki można było odczuć niemal w całej Europie, jednak informacje o awarii komunistyczne władze ZSRR próbowały skrzętnie ukryć. Dzisiaj o katastrofie w Czarnobylu wiemy już niemal wszystko, jednak to miejsce i samo wydarzenie wciąż budzi wiele emocji.26 kwietnia 2016 roku mija 30 rocznica od Katastrofy w Czarnobylu.
Dzięki porozumieniu zawartym w kijowskim magistracie, 26 kwietnia 2016 r., w 30. rocznicę wybuchu w reaktorze, w Kijowie odbędzie się światowa premiera Chernobyl VR Project. Wydarzeniu będą towarzyszyć dwie konferencje – technologiczna oraz inwestycyjna (mająca na celu rozpoczęcie procesu wsparcia innowacyjnych projektów polsko-ukraińskich). W uroczystościach udział weźmie mer Kijowa, Witalij Kliczko, którego ojciec osobiście likwidował skutki katastrofy.
Obecnie Czarnobyl to miejsce znane głównie z awarii reaktora atomowego. W tamtejszej elektrowni 26 kwietnia 1986 r. nastąpiła największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych. Doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i chemicznego wybuchu wodoru powstałego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa systemu chłodzenia reaktora, co spowodowało jego przegrzanie. Została rozerwana obudowa reaktora i budynek w którym się mieścił. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu, oraz uranu z wnętrza reaktora. Zdaniem raportu Forum Czarnobyla (w skład którego wchodziło WHO i ONZ), bezpośrednio w wyniku katastrofy zmarło 31 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefą ochronną. Reaktor typu RBMK – 1000, który uległ awarii, pokryto betonowo-stalową osłoną; pozostałe trzy reaktory pracowały dalej, ostatni z nich (numer 3) – sąsiadujący z tym uległym awarii w 1986 r. pracował do 2000 r. Obecnie trwa remont osłony reaktora nr. 4. Kilkaset metrów od uszkodzonego reaktora wznoszone będą metalowe łuki, które połączone zostaną w jedną strukturę, tzw. arkę. Konstrukcja o wymiarach 150 na 200 m zostanie nasunięta na miejsce po betonowych szynach. W dalszej perspektywie rozważane jest rozebranie starego sarkofagu.
Po katastrofie wokół elektrowni utworzono kilkanaście całkowicie lub częściowo zamkniętych stref (patrz mapa z prawej). Łącznie strefy zamkniętego dostępu dla ludzi objęły obszar ponad 4769 km². Z powodu dużych ilości pozostawionego przez ewakuowanych w pośpiechu ludzi pokarmu nastąpił szybki wzrost liczby gryzoni zamieszkujących zamknięty obszar. Pojawiły się nawet głosy postulujące ich wytrucie, jednak natura sama ustabilizowała sytuację. Do zamkniętych stref zaczęło przybywać coraz więcej drapieżników i kolejnych zwierząt łańcucha troficznego.
Zdaniem niektórych obserwatorów, dzięki brakowi ingerencji człowieka w środowisko, na terenach strefy zamkniętej, liczebność zwierząt zwyczajowo zamieszkujących te tereny zwiększyła się kilkunastokrotnie, a wokół Czarnobyla rozwija się także wiele gatunków zwierząt, które wyginęły na tych terenach dziesiątki lat wcześniej lub nie występowały w ogóle.
Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania. Pomimo to w domach w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa, zaś wycieczki z całego świata zwiedzają swobodnie to miejsce. Elektrownia atomowa w Czarnobylu stała się atrakcją turystyczną – ukraińskie władze otworzyły dla żądnych wrażeń strefę dotąd zamkniętą po katastrofie w 1986 roku.W związku z bardzo złym stanem oraz zapadnięciem się fragmentu dachu w 2013 roku do roku 2017 ma zostać zbudowany nowy sarkofag sfinansowany z pieniędzy pochodzących spoza Ukrainy: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył 190 mln euro, Unia Europejska110 mln euro, Stany Zjednoczone 85,5 mln euro, także Polska wyłożyła 1,5 mln euro na ten cel.Nowy sarkofag elektrowni (New Safe Confinement) zostanie zrealizowany przez francuski koncern Novarka. Konstrukcja ma sięgać na ponad 108 metrów wysokości i 260 metrów szerokości. W dalszej perspektywie rozważane jest zdemontowanie starego sarkofagu i wyciągnięcie zalegającego tam wciąż paliwa jądrowego.
Komentarze ( )