Do niedawna za najbardziej uzależniające uchodziły narkotyki i alkohol. Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Rozumiane jest ono jako patologiczne używanie komputera i lub internetu, które odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i/lub społecznej. Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od komputera.
Uzależnienie od gier komputerowych leczy się podobnie jak inne uzależnienia. Może ono dotyczyć zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Uzależnić można się od internetu, komputera, gier konsolowych lub gier komputerowych, chatów i innych wirtualnych aktywności.
Objawy uzależnienia od gier:
czas spędzany przy komputerze lub konsoli dominuje nad innymi aktywnościami, np. spotkaniami ze znajomymi, nauką, pracą, innymi zainteresowaniami, a nawet jedzeniem czy spaniem;
brak możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje rozdrażnienie, złe samopoczucie, agresję, chandrę, apatię, a w skrajnych przypadkach nawet depresję;
nadpobudliwość;
zaburzenia lękowe;
izolowanie się;
zaburzenia i zmiany nastroju;
problemy z zasypianiem i bezsenność;
problemy z koncentracją;
zaniedbywanie obowiązków;
relacje wirtualne stają się ważniejsze od realnych;
w momencie, gdy osoba uzależniona nie przebywa przy komputerze lub konsoli, stale myśli o graniu i rzeczach, które będzie robić, gdy już usiądzie przed ekranem;
wydawanie dużych kwot pieniędzy na nowe gry, akcesoria do gier lub wyposażenie postaci w grze, co znacząco odbija się na budżecie, np. uniemożliwiając zapłacenie rachunków czy pochłaniając całe oszczędności.
Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii uzależnienie od internetu staje się coraz powszechniejszym problemem. Często dotyczy ono ludzi młodych, którzy od najmłodszych lat posługują się komputerem i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Internet jest zdobyczą cywilizacyjną, która znacznie rozszerzyła możliwości człowieka. Problem pojawia się w chwili, gdy internet zajmuje najważniejsze miejsce w naszym życiu, przez co zaniedbujemy jego inne sfery. Ludzie zatracają się w rzeczywistości wirtualnej, a nawet utożsamiają się z postaciami z gier komputerowych czy awatarami.
Uzależnienie od internetu zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy nieprawidłowo korzystać z internetu, czyli spędzamy przed komputerem coraz więcej czasu, nawet kilkanaście godzin i zapominamy o codziennych obowiązkach. Nie oznacza to, że każda osoba, która pracuje codziennie wiele godzin z zastosowaniem internetu, jest od niego uzależniona. O uzależnieniu mówi się, gdy człowiek korzysta z sieci kompulsywnie – czuje ciągłą potrzebę używania internetu do różnych celów, a jego samopoczucie uzależnione jest od czasu spędzonego w sieci. Co więcej, uzależniony, korzystając z internetu, często traci poczucie czasu. Wydaje mu się, że siedział przy komputerze tylko chwilę, a w rzeczywistości minęło wiele godzin.
Leczenie uzależnienia od komputera
Chorzy najczęściej nie przyznają się do swojego nałogu i początkowo nie chcą rozpoczynać terapii. Siecioholicy świetnie potrafią wytłumaczyć swoje długie przesiadywanie przed komputerem. Twierdzą, że się rozwijają, uczą języków, poznają świat, korespondują z obcokrajowcem itd. Dopiero pomoc psychologiczna uświadamia im uzależnienie. Pacjenci uczą się poprawnego korzystania z sieci, prowadzą dzienniczki korzystania z internetu. Starają się odpowiednio dużo czasu znaleźć na inną rozrywkę, uprawianie sportu, czytanie. Pomocne w terapii jest także przygotowanie szczegółowego planu dnia, a w nim przede wszystkim określenie ram czasowych korzystania z internetu, a także innych codziennych aktywności, łącznie z wypoczynkiem.
W Polsce działa jeden ośrodek, który zajmuje się różnego rodzaju uzależnieniami od maszyn. Jest to Stołeczne Centrum Odwykowe, do którego nałogowi internauci sami zgłaszają się po pomoc. Osobną grupę stanowią osoby uzależnione od komputera.Uzależnienie od internetu to realne zagrożenie. Grozi każdemu miłośnikowi internetu, który zbyt dużo czasu i uwagi poświęca sprawom sieci, komunikatorów internetowych, portali społecznościowych i gier online. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jakie miejsce internet zajmuje w naszym życiu.