Władze Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zapraszają na specjalnie przygotowaną, z myślą o młodzieży i ich opiekunach, Konferencję Naukową na temat Dopalacze – problem społeczny, medyczny i prawny. Konferencja odbędzie się 5 grudnia 2015 r., w godzinach 9.30 – 14.30 w Auli Euroregionalnego Centrum Farmacji przy ul. Mickiewicza 2D w Białymstoku.
Konferencja jest organizowana w ramach Forum Naukowego – Prawne i medyczne aspekty zdrowia człowieka, która jest już trzecią z planowanego cyklu konferencji i sympozjów naukowych w ramach międzynarodowej sieci naukowej Polska sieć badawcza – badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz rozwiązywania prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka. Sieć tworzą: Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Tematyka dopalaczy stała się ostatnio ogromnym problemem, szczególnie wśród młodzieży, dlatego też wymaga dokładnej analizy na wielu płaszczyznach m.in. społecznej, medycznej i prawnej oraz szczególnej uwagi środków komunikacji masowej.Powszechność zjawiska sięgania po środki psychoaktywne, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, niesie negatywne konsekwencje zdrowotne i społeczne, stanowiąc przy tym czynnik kryminogenny wywołujący zachowania patologiczne, w tym również te o charakterze przestępczym.
Wyrażamy przekonanie, że zwiększenie wiedzy i świadomości na temat działania i skutków zażywania dopalaczy, pozwoli zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, zaś inicjatywa umożliwi określić najważniejsze determinanty medyczne, prawne, psychospołeczne zażywania dopalaczy, a także stworzy możliwość debaty nad kształtem optymalnych narzędzi do walki z tym zjawiskiem.
Konferencja będzie stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania i przedyskutowania następujących zagadnień:
– Farmakologia, toksykologia dopalaczy: rodzaje środków psychoaktywnych, skład chemiczny, różnice i podobieństwa do (innych) narkotyków; symptomy wraz ze sposobami ich rozpoznawania, mechanizm powstawania uzależnienia; odtruwanie.
– Zachowania osób trudniących się handlem dopalaczami.
– Pożądane reakcje w sytuacji istnienia podejrzenia, iż potencjalna osoba jest w posiadaniu lub pod wpływem środków narkotycznych, dopalaczy.
– Zakres regulacji prawnej służącej wspomaganiu społeczeństwa w walce ze środkami narkotycznymi, dopalaczami.
– Dopalacze jako czynnik wiktymogenny.
-Czynności operacyjne organów ścigania karnego podejmowane w związku z tzw. narkobiznesem.
– Skala zjawiska posiadania, handlu i produkcji dopalaczy na szczeblu lokalnym, krajowym; etiologia; fenomenologia; profilaktyka; odpowiedzialność karnoprawna.
– Dopalacze jako produkt niebezpieczny – ujęcie cywilnoprawne.
Ze względu na tematykę Konferencji udział w obradach wezmą zarówno przedstawiciele środowisk naukowych: prawniczych, medycznych, jak i przedstawiciele Policji, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ośrodków Terapeutycznych. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Komentarze ( )