Kościół Wang zbudowany w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii. W Karkonosze przywieziony w 1842 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcję wykonano bez gwoździ. Snycerka na portalach, kolumnach z kapitelami, rzeźby lwów nordyckich są dziełami sztuki potomków Wikingów. Z cmentarza rozciąga się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i góry.
Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang. Ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w południowej Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych). Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali zarówno wierni z miejscowej parafii oraz ich duszpasterze, jak również osoby, które zginęły w górach lub w nich zmarły. 29 kwietnia 2014 r. na cmentarzu przy świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.
W miejscu dawnego pomnika żołnierzy – ofiar I wojny światowej znajduje się rzeźba “Wskrzeszenie Łazarza” autorstwa Ryszarda Zająca.