W zeszłym tygodniu w naszej szkole można było zobaczyć przedstawienie „Mały Książę”. Zobaczyli je uczniowie kętrzyńskich podstawówek oraz gimnazjów. W czwartek daliśmy przedstawienie otwarte dla mieszkańców Kętrzyna. Frekwencja dopisała. Aula była pełna po brzegi i musieliśmy dostawiać krzesła. Część osób siedział nawet na podłodze (nie spodziewaliśmy się 250 osób).
A oto bohaterowie, dzięki którym przedstawienie się odbyło:
Scenariusz na podstawie „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupere’go stworzyli pan Tomasz Chlewiński wraz z Esterą Książek, Aleksandrą Muracką oraz Damienem Żejmo, czyli uczniami ZSO.
W przedstawieniu udział wzięli:
Paweł Ożga jako Mały Książe
Dionizy Cichomski w roli Pilota chłopca
Pan Jarosław Gresik jako Pilot narrator
Oksana Marko jako Mama
Artur Marszałek w roli Pilota, Taty i Osoby IV
Maciej Opala jako Narcyz
Oliwia Ludwiczak jako Osoba I
Karolina Walczak jako Osoba II
Paweł Pskowski i Michał Szawkowski jako Osoba III
Magdalena Borkowska w roli Zakupoholiczki
Maciej Kowszuk jako Nerd
Arek Tarkawian w roli Węża
Zuzanna Kwoczko jako Lis
W roli Róż wystąpiły: Karolina Tytko, Weronika Stapurewicz, Zuzanna Trapik, Karolina Latek, Katarzyna Latek
Układ choreograficzny autorstwa pani Agnieszki Jastrzębskiej
Obsługa multimedialna – Michał Świderski
Wykonanie dekoracji: uczniowie wraz z panią Katarzyną Sadowską
Inicjatorem, reżyserem, operatorem dźwięku i światła oraz pomysłodawcą kostiumów i scenografii był pan Jarosław Olejnik. Również jako reżyser i współtwórca pani Wiesława Winkowska.
A oto kilka recenzji naszego spektaklu:
Dnia 9 maja bieżącego roku w naszej szkole odbyła się premiera przedstawienia pt. “Mały Książę” w wykonaniu uczniów naszej szkoły. “Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego jest jedną z najbardziej poczytnych książek na świecie. Został wydany w olbrzymiej ilości egzemplarzy i przetłumaczony na setki języków. Jest to książka, której ukrytym celem jest pewne pouczenie. W dzisiejszych czasach ludzie gonią za pracą i zdobywaniem pieniędzy, a autor książki chce uświadomić wszystkim, że dobra materialne nie są najważniejsze. Przypomina czytelnikom o zagubionych wartościach nadrzędnych, którymi są: miłość, prawda i dobro. Będziemy mogli odnaleźć je wtedy, kiedy zrozumiemy że “najlepiej widzi się tylko sercem”. Odtwórcą głównej roli był Paweł Ożga, który świetnie oddał żywiołowy charakter odgrywanej postaci. Artyści występujący w spektaklu doskonale wczuli się w swoje role, mieli bardzo dobrą dykcję, dzięki czemu sztuka była zrozumiała dla wszystkich. Potrafili bardzo realistycznie przedstawić odczucia postaci, tak, że widz nie musiał zastanawiać się nad tym, w jakim stanie psychicznym znajduje się akurat bohater. Kostiumy, które były skromne, pozwalały od razu rozpoznać, kim jest dana postać, a muzyka, która jest bardzo ważnym elementem, oddawała nastrój i pojawiała się w odpowiednich momentach, co jest kolejnym plusem. Ciężka praca reżysera również nie poszła na marne, ponieważ w przedstawieniu zostały wyodrębnione wszystkie wątki występujące w książce. Myślę, że do tej książki, jak i do wystawionej sztuki po prostu trzeba dojrzeć. Bardzo często zapominamy o najważniejszych wartościach, po prostu uczuciach. Sądzę, że po dzisiejszym przedstawieniu każdy z nas wyciągnął jakieś wnioski i zrozumiał, jak ważna jest świadomość posiadania przyjaciela.
Kornelia Kuciej
We wtorek – 9 czerwca, po raz drugi mieliśmy okazję obserwować aktorskie wyczyny naszych szkolnych kolegów, koleżanek, a nawet jednego z nauczycieli. Mowa tu o długo wyczekiwanej premierze “Małego Księcia”. Tak nawiasem mówiąc, to jesteśmy bardzo dumni z istnienia tego małego, szkolnego “teatru”. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli zasługuje na duży szacunek. Bardzo wysoko podnieśli sobie poprzeczkę grudniową “Opowieścią wigilijną”, jednak paraboliczna powiastka o małym chłopcu podróżującym po różnych planetach wypadła im równie dobrze. Scenariusz napisany przez pana Tomasza Chlewińskiego z udziałem dwóch uczennic odbiegał od oryginału, wprowadzając tym samym element świeżości i innowacyjności w tę wszystkim dobrze znaną historię. Mały Książę (w tej roli nie kto inny jak dobrze wszystkim znany Scrooge – Paweł Ożga) na różnych planetach odwiedził m. in. nerda zagubionego w świecie komputerów, zakupoholiczkę- materialistkę pochłoniętą stanem samego posiadania oraz narcyza niewidzącego nic poza własnym odbiciem w lusterku. Odnaleźliście w którymś z bohaterów własne wady i słabości? Niewątpliwie tak, choć w dużym wyolbrzymieniu. Co teraz? Pierwszym krokiem jest przyznanie się do tego. Potem? Przewartościowanie własnego świata za przykładem Małego Księcia. Nauczenie serca starych pojęć takich jak miłość, przyjaźń, dobro lecz z nowymi definicjami. Gratulujemy inicjatorowi – p. Jarosławowi Olejnikowi oraz wszystkim pozostałym twórcom, artystom, scenografom i pomocnikom. Życzymy kolejnych pomysłów, natchnienia i chęci do działania.
PS: A Oskara (a raczej Wojtusia) za najlepszą drugoplanową rolę męską otrzymuje pan Jarosław Gresik. Za bardzo przekonującą kreację aktorską oraz ukazanie nowego oblicza – dotąd nieznanego uczniom. : )
Kornelia Bielska
Dnia 09.06.2015 roku w szkolnej auli odbyło się przedstawienie pt. “Mały Książę”. Udział w nim wzięli uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych oraz nauczyciel – pan Jarosław Gresik. Spektakl był udaną adaptacją książki “Mały Książę”. Ukazała ona problematykę dzieła w dzisiejszych realiach, wytykając typowe zachowania młodych ludzi. Sztuka była dość dobrze odegrana jak na szkolne warunki i umiejętności sceniczne uczniów. Pomimo tego, że wszystko miało zostać odegrane w poważnym tonie, to w większym stopniu wywoływało uśmiech na twarzach widzów. Mimo wszystko spektakl odbieram pozytywnie, a na szczególne uznanie zasługuje ostatnia scena, w której fenomenalnymi zdolnościami aktorskimi popisał się Jarosław Gresik, który swoją grą poruszył serca wszystkich odbiorców.
Czarek Mączka
Komentarze ( )