Debatowanie to sztuka wymagająca retoryki, krytycznego i kreatywnego myślenia, która pozwala wyćwiczyć umiejętność jasnego i przejrzystego formułowania myśli czy też wykorzystania konkretnych informacji.
Takimi umiejętnościami wykazali się uczniowie białostockich szkół ponadgimnazjalnych, którzy 13 marca wzięli udział w I Białostockich Mistrzostwach w Debatach Oksfordzkich. Drużyny ośmiu liceów – 1,2,3,4,5,6,8,11 zmierzyły się w debatach zorganizowanych przez III LO w Białymstoku i Wydział Prawa UwB.
Na czym polegają te debaty? Ich zadaniem jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy (opozycja) oraz jej obrońcy (propozycja). Przewodniczy im marszałek wraz z sekretarzem, którzy czuwają nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Każda ze stron ma swój czteroosobowy komitet. Mówca pierwszy – ma za zadanie wprowadzić temat tezy (może również rozpocząć argumentację), do mówcy drugiego należy właściwa argumentacja, do mówcy trzeciego kontrargumentacja, zaś ostatni mówca podsumowuje dyskusję.
Na I Białostockie Mistrzostwa w Debatach Oksfordzkich przygotowano 21 tez, które wymagały od uczestników wcześniejszego przygotowania. Oto niektóre z nich:
Teza 9. Państwo federacyjne działa sprawniej niż państwo unitarne
Teza 14. Stosunki międzynarodowe Polski z krajami sąsiednimi powinny być kształtowane w oparciu o zaszłości historyczne
Teza 20. W ciągu ostatnich 25 lat udało się zbudować w Polsce społeczeństwo obywatelskie
Teza 21. Polska jest państwem zdolnym do prowadzenia samodzielnej i asertywnej polityki wobec Rosji
Tezą finałowej debaty była Teza 3. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej pozbawiło nasz kraj części suwerenności. Zmagały się z nią drużyny II i V LO, które pokonały swoich półfinałowych adwersarzy – III i VI LO. Wieńczącą debatę po stronie opozycji, jak i mistrzostwa, wygrało II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Zwycięzcom jaki i wszystkim uczestnikom BDO serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Komentarze ( )