Krew to jeden z najważniejszych płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości.
Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować, jednak większe krwotoki mogą stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia poszkodowanego np. masywny krwotok spowodowany wypadkiem, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%). Decyzja o oddaniu krwi może stać się początkiem do zyskania ogromnej satysfakcji z faktu, że nasza krew może stać się szansą na uratowanie życia osobie potrzebującej. Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się jej wytworzyć poza ustrojem człowieka. Krew jest niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym. Krew jest potrzebna codziennie. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać osoba od 18 do 65 roku życia, która odpowiada wymaganiom zdrowotnym. Ustala się je na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych. Każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla stanu zdrowia dawcy lub przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi. Aby uzuskać możliwość oddania krwi należy przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL. Kolejną ważną zasadą jest waga, która powinna wynosić więcej niż 50 kg. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo. Oprócz zgodności głównej (układ AB0) należy także wziąć pod uwagę zgodność czynnika Rh.
Osoba z grupą krwi 0 jest uniwersalnym dawcą (obecność przeciwciałanty-A
i anty-B).
Osoba z grupą krwi AB jest uniwersalnym biorcą (brak przeciwciał).
Grupa A posiada antygenyiwciała anty-B
Grupa B posiada antygeny B i przeciwciała anty-A
Podzielmy się cząstką siebie. My też możemy podarować komuś szansę na nowe życie.
Komentarze ( )