Dla wielu ludzi przyjaźń jest w życiu czymś bardzo istotnym. Ludzie doceniają prawdziwych przyjaciół i szukają towarzystwa tych, którym na nich zależy. Ale nie wszystkie rodzaje znajomości są tak samo cenne. Uważam, że tytułowe stwierdzenie odnosi się do problemu uczciwości w zawieraniu przyjaźni i chciałabym zaprezentować swój punkt widzenia.
Uważam, że stwierdzenie ,, przyjaciel każdego nie jest niczyim przyjacielem ” oznacza, że w naszych znajomościach powinniśmy się kierować uczciwością zarówno w stosunku do innych ludzi, jak i do nas samych. Kiedy nie zgadzamy się z cudzą opinią lub nie aprobujemy czyjegoś zachowania, nie powinniśmy udawać, że to akceptujemy dla zdobycia popularności. Nie można zadowolić wszystkich ludzi i od czasu do czasu będzie trzeba sobie radzić z sytuacją, kiedy nie jest się akceptowanym z powodu swoich poglądów czy przekonań. Czasami nawet możemy być za nie atakowani i wtedy musimy się bronić. Myślę jednak, że nie powinno się zdradzać siebie i własnych przekonań.
Ludzie, którzy chcą się przyjaźnić ze wszystkimi, mają zazwyczaj słabą osobowość i nie posiadają dość odwagi, aby być sobą. Za każdym razem, kiedy kogoś spotykają, przybierają inną maskę i udają, że przynależą do tej samej grupy społecznej, co spotkana osoba. W towarzystwie ludzi wulgarnych opowiadają sprośne dowcipy i używają nieprzyzwoitych słów. W towarzystwie ludzi, którzy myślą, że posiadanie dużej ilości pieniędzy dodaje prestiżu, chwalą się swoją pensją i pomyślnością. Ludzie, przyjaźniący się ze wszystkimi, przypominają kameleony.
Myślę, że tacy ludzie są naprawdę całkiem nieszczęśliwi. Nigdy nie mają poczucia, że są lubiani i akceptowani, więc ciągle szukają kogoś bliskiego. Każdego dnia chcą dowieść własnej popularności i tego, że mają wielu przyjaciół. Podejrzewam jednak, że to samotni i zgorzkniali ludzie, a kiedy są w potrzebie, okazuje się, że wcale nie mają przyjaciół.
Komentarze ( )