W czwartek Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach uroczyście obchodził 96 rocznicę odzyskania Niepodległości. To wyjątkowe święto kiedy to w 1918 roku, po ponad stu latach udało się odbudować niepodległą Polskę.
Pamiętamy że dzieło to było zasługą całego narodu, który chwytał za broń przypominając światu o tym, “że jeszcze Polska nie zginęła”, a kiedy pojawiła się szansa na skuteczną walkę o niepodległość potrafił ją wykorzystać.
Uczniowie przygotowali uroczysty apel w czasie którego młodzież przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii dziejów o niepodległość, wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych i deklamacji wierszy… Był to moment zadumy nad historią i okazja do wyrażenia naszych uczuć patriotycznych.
Święto Niepodległości było celebrowane od 1920 r., tajnie nawet w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej. Niestety w 1945 r. zostało zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 roku.
Rangę państwową 11 listopada zyskał dopiero w 1937 r., ale już w czasach II Rzeczypospolitej obchodzono go wyjątkowo uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez wodza państwowego marszałka Józefa Piłsudskiego – ojca niepodległej Polski.
Od 25 lat Narodowe Święto Niepodległości znów obchodzone jest przez Polaków wyjątkowo uroczyście, a miejscem głównych obchodów jest plac Piłsudskiego, na którym, jak w czasach II Rzeczypospolitej, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Wielu katolików uczestniczy tego dnia we mszach za ojczyznę.
Polacy próbują spędzić to święto także w sposób aktywny. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują biegi rocznicowe, takie jak stołeczny Bieg Niepodległości. Od kilku lat najwyższe władze państwowe, w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, zachęcają Polaków do tego, aby dzień był obchodzony godnie, ale radośnie.
Po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość Polacy mogą wreszcie cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny!
Komentarze ( )