Anna Szuster

W dniu 26 kwietnia 2014 r. troje uczniów naszej szkoły brało udział w XIV Konferencji Uczniowskiej odbywającej się w Trincu w Czechach, której celem było ćwiczenie umiejętności wystąpień publicznych przed międzynarodowym gremium odbiorców.

W konferencji uczestniczyli uczniowie z kilku szkół z Czech, Słowacji i Polski: Stredni odborna skola Frydek-Mistek, Stredni prumyslova skola, Obchodni akademie a Jazykova skola Frydek – Mistek, Gimnazjum, Trinec, prispevkova organizacje, Stredni skola techniky a slużeb, Karvina, prispevkova organizacje,  Stredni odborna skola Trineckych żelezaren Trinec – Kanada, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie, Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach.

Zadaniem uczniów było zaciekawienie słuchaczy wystąpieniem na dowolny temat trwającym nie dłużej niż 10 minut. Uczniowie w różny sposób próbowali tego dokonać: opowiadając, czytając, pokazując wykonane przez siebie modele urządzeń, narzędzi, modeli latających, jeżdżących lub przedstawiając prezentacje na wybrany, interesujący ich temat. Tematyka wystąpień również była bardzo różna, od polityki poprzez osiągnięcia sportowe, ochronę środowiska, zadania konstrukcyjne po tematy historyczne.

Przykładowe tematy prac uczniów:

1. „Navrh ovladaciho obwodu osobnico vytahu” –  Stredni odborna skola Trinec

2. „Generalni oprava rozmetadla rur 5” – : Stredni odborna skola  Frydek-Mistek,

3. „ Voda a żivotni prostredi Karvinska” – Stredni skola techniky a slużeb, Karvina

4. „Robot typu follower” – Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie

5. „Helikopter domowej roboty” – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w     Skoczowie.

Prace prezentowano i oceniano w dwóch salach i dlatego przyznano po dwa równorzędne miejsca I i II.  Oceniane były w czterech obszarach: jasność (zrozumiałość)  przedstawianego tematu, oryginalność, rzeczowość i koncepcja w skali od 0 do 10 za każdą kategorię. W sumie przedstawiano 18 różnych prezentacji. Nasi uczniowie wystąpili z dwoma prezentacjami: „Street working”  i „Nasze Koło Chemiczne”. Miło nam poinformować, że pomimo bardzo ostrej konkurencji drugie miejsce zajęła pierwsza prezentacja, co jest bardzo dużym osiągnięciem. Gratulacje!

Warto nadmienić że organizatorzy dołożyli wszelkich starań w przygotowanie konferencji, przydzielając nam opiekuna spośród uczniów znającego język polski, zapewniając nam obiad i ciepłe napoje, ciasto oraz miłą i serdeczną atmosferę, za co wszyscy uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują.

Autor: Anna Szuster