243624_grafika_polska_godlo_mapa_flaga.jpg

“Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją.”

  Ludzie mówią, że dzisiejszy patriotyzm to nie to samo ,co kiedyś. Może to prawda, ale to nie znaczy, że dziś ludzie są mniej patriotyczni czy obojętni. Niektórzy uważają, że tylko wojna potrafi pokazać kto kocha ojczyznę, a dla kogo jest ona bez znaczenia. Myślę, że to nie prawda. Wojna wcale nie jest aktem patriotyzmu tylko agresji i bezsilności. Nie trzeba walczyć żeby pokazać jak wiele znaczy dla nas to, skąd pochodzimy. W współczesnych czasach jest o wiele więcej sposobów na wyrażanie przywiązania do ojczyzny.

  Patriotyzm można pokazać poprzez wspieranie narodowych reprezentacji sportowych. Myślę, że trybuny wypełnione czerwienią i bielą na ważnym meczu polskiej reprezentacji są obrazem doskonale ilustrującym więź rodaków z ojczyzną.

  Innym sposobem pokazania szacunku do ojczyzny jest organizowanie świąt patriotycznych. Akademie w szkołach organizowane z okazji świąt narodowych są wyjątkowe. Śpiewanie “Mazurka Dąbrowskiego” przez uczniów w towarzystwie sztandarów potrafi wzruszyć. Recytowanie wierszy polskich poetów, przygotowywanie prezentacji o historii państwa czy przedstawianie faktów o kraju jest dowodem na to, że patriotyzm wcale nie zanika. W szkolnych klasach wiesza się godło i flagę polską i to również jest akt patriotyzmu.

  Patriotyzm jest cechą, która moim zdaniem nie zaniknie, ponieważ o historii narodu się nie zapomina. W szkołach priorytetem jest rozbudzanie w młodych uczniach szacunku i miłości dla ojczyzny.

                                                                                                    Daria Tadko