P1080490.JPG

Wspomnienia z ferii…

Podczas tegorocznych ferii zimowych byłam w Zakopanem. Miałam okazję zwiedzić m.in. skocznię Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza zlokalizowaną na stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.) w Zakopanem.

To największa skocznia narciarska w Polsce i jeden z dwóch – obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – dużych obiektów narciarskich w kraju. Odbywają się na niej zawody krajowe, m.in. Mistrzostwa Polski i międzynarodowe, np. Puchar Świata. Rekord tej skoczni wynosi 141,5 m i należy do Kamila Stocha. W styczniu 2018 roku, podczas drużynowego konkursu Pucharu Świata, pobił on o metr dotychczasowy rekord, ustanowiony przez Simona Ammanna.
Dlatego też postanowiłam przyjrzeć się skoczni z bliska.

Po zakupie biletu wejściowego wjechałam na samą górę skoczni wyciągiem krzesełkowym. Do skoczni doszłam leśną dróżką. Widząc wysokość, z której startują z progu skoczkowie, zaparło mi dech w piersiach. Na początku rozbiegu stoi domek, w którym zawodnicy przygotowują się do skoku.

Widoczność była dobra, ale nie idealna. Z obu stron widziałam trybuny, które mogą pomieścić ok. 40 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun.

Moją uwagę zwróciły też potężne reflektory zapewniające doskonałą widoczność podczas wieczornych zawodów. W czasie mojego zwiedzania grupa skoczków prowadziła trening. Mogłam popatrzeć, jak następcy Kamila Stocha uczą się skakać.

Poniżej kilka fotek z mojego zwiedzania.

Ponadto, na pamiątkę wycieczki kupiłam złotą monetę z rysunkiem skoczni.

Było to wspaniałe przeżycie i proponuję wszystkim obowiązkowo, będąc w Zakopanem, zobaczyć to miejsce.