małyksiążę.jpg

“Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

„Mały Książę” to utwór, którego gatunek literacki trudno określić, ponieważ posiada elementy baśni, powieści filozoficznej, parabolicznej, czy też powiastki filozoficznej.

Książka opowiada o podróżach „Małego Księcia” w poszukiwaniu, przyjaciół, zrozumienia i wsparcia. Zdecydował się on wyruszyć na planety, na których kolejno spotykał różne osoby. Postacie te, reprezentowały określone typy ludzi.

Na jego drodze pojawili się Król, Próżny, Pijak, Bankier, Latarnik oraz geograf. Niestety żadna z wymienionych osób nie mogła zostać przyjacielem Księcia, bowiem, cechowała ich wyjątkowa zuchwałość, narcystyczność, przebiegłość oraz arogancja. Jedyne co łączyło każdego z tytułowym bohaterem była samotność.
Osobą, która zaimponowała chłopcu był Latarnik. Jego pracowitość i dokładność spodobały się „Małemu Księciu”. Tylko w nim dostrzegł materiał na przyjaciela. Jednak planeta, na której się znajdował, była zbyt mała by pomieścić ich dwójkę.

Na Ziemi, czyli ostatnim punkcie podróży, bohater spotkał Lisa. Postać ta bardzo dużo wniosła do życia chłopca. Nauczyła go, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Lis wyjaśnił mu znaczenie słowa „oswoić”.  Pokazał, jak ważne są wymienione wyżej wartości, dzięki temu „Mały Książę” zrozumiał, jak wiele znaczy dla niego jego przyjaciółka, Róża.
Rozłąka z nią uświadomiła mu, jak silnie są ze sobą przywiązani. Chłopiec wybaczył jej nawet to, że źle go traktowała i niewłaściwie się zachowywała.
Lis stał się najlepszym przyjacielem tytułowego bohatera, aż do końca jego krótkiego życia.

Książka ta w idealny sposób przedstawiła wagę wartości takich jak przyjaźń czy miłość. Została napisana w sposób bardzo zrozumiały. Wywodzi się z niej bardzo dużo cytatów, które skłaniają do głębokiej refleksji. Jednym z nich jest np.:

“Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.”

Przyjaźń jest bardzo ważną wartością w życiu każdego człowieka. Sprawia, że ludzie czują się potrzebni, szczęśliwi. Wiedzą, że mają na kogo liczyć w trudnych sytuacjach życiowych.

Nie znajduję w tej książce żadnych słabych stron. Jej treść jak i cała przedstawiona historia bardzo mnie urzekły. Los „Małego Księcia” był niezwykle interesujący, ciekawy i warty poznania.
Z jak największą przyjemnością, polecam tę książkę każdej osobie niezależnie od wieku. Dorośli również odnajdą z nią „wspólny język”.