21 marca obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa (Światowy Dzień Zespołu Downa).
21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa
Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Pomysłodawcą święta, którego przesłaniem jest pomoc dla ludzi z zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.
Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Kolorowe skarpetki pojawiły się też na nogach nauczycieli Zespołu Szkół.