24773stophate2original.gif

,,Hejt? Hejtu nie promuję. Hejt banuję, bo reaguję.”- pod takim hasłem przebiegał Global Dignity, czyli Dzień Godności. Jest to akcja, mająca na celu uświadomić młodym ludziom, czym jest hejt czy trolling i jakie są ich konsekwencje. Dziś chciałbym przedstawić, jak przebiegał on w mojej szkole.

Czym w ogóle jest hejt? Hejt to zjawisko przejawiane w złości i agresji przekazywanej w internecie. W języku angielskim oznacza on po prostu nienawiść. To nieprzyjemne, wulgarne komentarze, lecz także zdjęcia, filmy i tak zwane memy. Ale hejt nie objawia się wyłącznie w internecie, również w rozmowach między osobami. To też dręczenie, nękanie a czasem agresja. Często na celu hejterów stąją celebryci, politycy i popularne osoby. Hejterzy posługują się obelgami i wulgaryzmami, aby bardziej poniżyć i upokorzyć swoją ofiarę. Ich siła rośnie kiedy wdajemy się z nimi w dyskusję.

W klasach IV- VI na lekcji informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tym, czym jest hejt i jak go zwalczać. Uczniowie dowiedzieli się jak zachować się w sytuacji bycia obrażanym oraz bliżej poznali temat trollingu. Podczas warsztatów wykonywali oni plakaty. Były one podzielone na dwa tematy: Czym jest hejt? oraz Czym nie jest hejt? Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i przedstawiły swoje poglądy, na ten temat. Z prac młodych artystów została utworzona gazetka.

Dzień Godności to dobra inicjatywa. Uświadomiła ona uczniom, że niemądre komentarze lub nieuzasadniona krytyka może się źle skończyć i wpłynąć na czyjeś życie.