szcznayf.jpg
foto: materiały promocyjne I LO

Dnia 24 czerwca 2014 r. na scenie małej sali teatralnej POK „Dom Chemika” odbyła się premiera spektaklu „Szczęście Frania”. Komedię Włodzimierza Perzyńskiego wystawił Teatr I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach. W bohaterów sztuki wcielili się uczniowie pierwszych klas, spektakl wyreżyserowała nauczycielka języka polskiego – pani Beata Burecka.

Przygotowania ruszyły już we wrześniu ubiegłego roku. Wystawienie tak obszernego dzieła wymagało od zespołu teatralnego wielu godzin prób i ćwiczeń, które odbywały się także w dni wolne od szkoły. Sztuka została we wtorek wystawiona dwukrotnie, za każdym razem spotykając się z wielkim entuzjazmem publiczności – owacjom nie było końca! Takie przyjęcie występu wiązać można zarówno z kunsztem aktorów i reżysera, jak i z samą tematyką Szczęścia Frania – spektakl w sposób humorystyczny odnosi się do powszechnej także wśród ludzi współczesnych obawy, która wyraża się w dobrze znanej nam wszystkim frazie „Co ludzie powiedzą?”. Perypetie tytułowego Frania – dobrodusznego safanduły, który, kierowany poczuciem własnej godności, podejmuje liczne, czasem pozbawione realnych podstaw, działania, prowadzą do „szczęśliwego” finału. Kontrast pomiędzy dużymi aspiracjami bohatera i jego życiową nieporadnością tworzy niezrównany efekt komiczny.

Szczęście Frania było pierwszym spektaklem grupy teatralnej z Czartorycha. Młodzi artyści pod kierownictwem pani Beaty Bureckiej nie zamierzają jednak zwalniać tempa! Już w kolejnym sezonie, oprócz ponownego wystawienia sztuki Perzyńskiego, widzowie będą mieli okazję zobaczyć kolejną premierę. Czy uczniowie I LO znów przygotują dla nas jakąś niespodziankę?