jasimalgosia10201518.jpg

Okazało się, że każdy z nas ma głowę pełną pomysłów, co niezwykle pomogło nam w przygotowaniach. Największą zmorą aktorów okazało się być o wiele za szybkie tempo wygłaszania kwestii oraz głośne mówienie. Nie każdy miał wyćwiczony aparat głosowy, więc nie obyło się bez ćwiczeń . Mimo wszystko udało nam się opanować nasze niedoskonałości.

Tradycją Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie stało się przygotowywanie inscenizacji najsłynniejszych i najbardziej lubianych bajek. Dwa lata temu był to “Kot w butach”, w ubiegłym roku “Złota rybka”. W tym roku przyszedł czas na “Jasia i Małgosię”. Z autopsji wiem, że jest to jedna z ulubionych bajek wielu dzieci. Nasze starania co roku oceniane są przez maluchy z Przedszkola nr 1 w Dębnie, które zawsze z zaciekawieniem i wielką radością oglądają nasze przestawienia. Projekt “Biblioteka dzieciom” nadzorują panie: Renata Kunisz oraz Maria Paliwoda.

Praca nad inscenizacją bajki rozpoczęła się od doboru ról. Na szczęście jednogłośnie orzekliśmy, że do poszczególnych ról idealnie wręcz pasują:

-Agata Dembkowska – Małgosia

-Barbara Dembkowska – Jaś

-Joanna Jokiel – Macocha

-Hubert Suda – Ojciec, drwal

– Wiktoria Jelińska – Baba Jaga

-Aleksandra Jelińska – Narrator, bajarz.

Następnie przeczytaliśmy tekst z podziałem na role, wykreśliliśmy zbędne kwestie oraz dodaliśmy autorskie dialogi. Umówiliśmy się na terminy prób (nie było problemu z planem lekcji, gdyż cała grupa to uczniowie klasy IIIa)  i rozpoczęliśmy pracę. Powoli uczyliśmy się kwestii na pamięć, szukaliśmy odpowiednich strojów, przydatnych rekwizytów, które wzbudzą ciekawość dzieci, obmyślaliśmy scenografię. Okazało się, że każdy z nas  ma głowę pełną pomysłów, co niezwykle pomogło nam w przygotowaniach. Największą zmorą aktorów okazało się być o wiele za szybkie tempo wygłaszania kwestii oraz głośne mówienie. Nie każdy miał wyćwiczony aparat głosowy, więc nie obyło się bez ćwiczeń . Mimo wszystko udało nam się opanować nasze niedoskonałości.

Kiedy nadszedł dzień występu, każdy z nas był nieco zestresowany. W naszych głowach kołatały się myśli: ” Czy dzieciom spodoba się nasz występ?  Nie znudzą się? A co jeśli zapomnę tekstu?”. Wszystkie negatywne myśli minęły, gdy ujrzeliśmy w drzwiach radosne twarze dzieci. Pomogliśmy im zdjąć kurtki i kamizelki odblaskowe, po czym wskazaliśmy im miejsca, gdzie mają usiąść. Na “scenie” została Agata, która przywitała się z dziećmi oraz pokazała im wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły, a pozostali aktorzy udali się do garderoby. Po chwili wszyscy wyszliśmy na scenę, aby przedstawić dzieciom kilka zagadek dotyczących bajek. W końcu przyszedł czas na przedstawienie. Wszystko poszło zgodnie z planem (a nawet lepiej). Dzieci oraz panie nauczycielki nagrodziły nas gromkimi brawami. W podziękowaniu otrzymaliśmy pamiątkową biedronkę (grupa, która nas odwiedziła to “Biedroneczki”) oraz słodkości. My natomiast przekazaliśmy na ręce wychowawczyni przedszkolaków książeczki dla dzieci oraz kolorowanki z postaciami z bajki “Jaś i Małgosia”. Ponadto każdemu z dzieci wręczyliśmy po kilka cukierków, co okazało się być dla nich niemałą atrakcją.

Reasumując, bardzo cieszę się, że dwukrotnie miałam okazję wziąć  udział w projekcie “Biblioteka dzieciom”. Wielką radością było dla mnie ujrzeć szczęście w oczach dzieci, które przyszły obejrzeć nasze przedstawienie. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w czymś, co sprawiło przyjemność zarówno mnie, jak i drugiemu człowiekowi.