Młodzież Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, w ramach realizacji projektu edukacji patriotycznej „Wojsko Polskie- wczoraj i dziś” uczestniczyła w spotkaniu, którego celem było przekazanie informacji o historii wojska i oręża polskiego oraz promowanie patriotycznej idei. Uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach rozpoczęcia kariery wojskowej a także o tym, że do służby wykorzystywani są nie tylko żołnierze.

Przy okazji 11 listopada wielu z nas przypomina sobie o tym  w jakich bólach rodziła się Polska, a także jaką rolę odegrali w tym żołnierze, patrioci, osoby, dla których wolna ojczyzna była najważniejsza. O szczególnej roli tych pierwszy mówiono także w zdzieszowickim Zespole Szkół przy okazji realizacji projektu edukacji patriotycznej Dżesika Sazońska (2 klasa Technikum) oraz Arek Kulpa (1 klasa Technikum) przygotowali prezentację opisującą  znaczenia wojska polskiego w walce o niepodległość naszego kraju, a także  o podejmowanych przez żołnierzy szczególnych zobowiązań wobec ojczyzny. Po refleksji historycznej, przyszedł czas na informacje dotyczące obecnych obowiązków pełnionych przez wojsko polskie i odpowiedzi na pytanie jak stać się jego częścią. Pan Tadeusz Chodaczek- członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu omawiając możliwości zawodowej służby wojskowej podkreślił, że stała i pewna praca oraz płaca – przejawia szerokie zainteresowanie i chęć wstąpienia w szeregi służby mundurowej. O szczegółach dotyczących „Ochotniczych formy służby wojskowej”mówili  oficerowie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu mjr Wojciech Bakalarz i ppor. Dorota Kułakowska.

Młodzież mogła dowiedzieć się między innymi na czym polega służba kandydacka, jak wyglądają pełnione przez wojsko  misje oraz z jakich form  szkoleń  w  szkołach podoficerskich i oficerskich można skorzystać.

Oficerowie chętnie odpowiadali na pytania uczniów a zainteresowanym przekazali materiały informacyjne.

Przy wszystkich korzyściach doraźnych – pewnej pracy i pacy, trzeba pamiętać, że wojsko to również pasja i duma z polskiej historii. Przekonywał o tym   Krzysztof Lepich wraz z grupą rekonstrukcyjną Legiony Polskie, a wśród nich nasze uczennice Magda Świerczyńska (1 klasa Technikum) i Laura Tkaczyk (1 klasa ZSZ). Celem tego Stowarzyszenia Historycznego jest propagowanie dorobku i tradycji polskich jednostek wojskowych walczących po okresie rozbiorów o powrót Rzeczypospolitej na mapę Europy. Obecnie grupa dokonuje rekonstrukcji bitew nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Niebawem młodzież będzie miała okazje na własne oczy zobaczyć na czym to polega, ponieważ przy okazji spotkania uczniowie zostali zaproszeni do siedziby Stowarzyszenia w Rozwadzy, na pokaz ćwiczeń strzelniczych oraz musztry pieszej i konnej.