vintage2053118_1920.jpg
https://pixabay.com/ Espressolia

Mówiąc o świętach, najczęściej mamy na myśli te, które są nam przekazywane w tradycjach lub to czyjeś urodziny. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że prócz Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy w kalendarzu znajduje się wiele takich, które mogą wydawać się nam abstrakcyjne, na przykład Światowy Dzień Drzemki w Pracy.

Nieraz w radiu bądź w telewizji usłyszymy, że dziś przypada Dzień Sąsiada albo Dzień Pluszowego Misia lub jakieś inne święto, o którym nie mieliśmy pojęcia. Wydaje nam się wtedy, że to jakiś wymysł, ale jak się okazuje istnieje Kalendarz Najbardziej Nietypowych Świąt Świata.

Skąd w ogóle pomysł na taki kalendarz?

Na podstawie dostępnych źródeł dowiadujemy się, że powstał on w czasie I Wojny Światowej, a jego pomysłodawcami były kraje Ententy. Stworzony został na użytek Cesarstwa Niemieckiego. Głównym celem utworzenia tego kalendarium było, aby ludzie świętowali długo i bez przerwy, odciągając ich uwagę od walki na froncie.  Od pierwotnej wersji zestaw nietypowych świąt stale się rozwija w oparciu o „nowinki” społeczne czy kulturowe.

Dziwnych świąt w kalendarzu nie brakuje. Jednak nie mają one nic wspólnego z tymi, które znamy. Nie są one upamiętnieniem jakiegoś ważnego wydarzenia ani też nie są związane z żadna ważną osobą.

Każdy w nas znajdzie tam coś dla siebie, począwszy od zakochanych, a skończywszy na najbardziej zwariowanych. Pierwsze święta, jakie możemy zauważyć to Dzień Emo, Filatelisty, Pocałunku i Dziwaka.

14 marca przypada Dzień Liczby Pi, coś dla miłośników matematyki. Święto to powstało na uczelniach amerykańskich. Liczba została uczczona w ten dzień, ponieważ w USA zapisuje się datę miesiąc-dzień, czyli 3.14.

23 maja przypada Światowy Dzień Żółwia. Jest to dość młode święto, zapoczątkowane w 2000 roku. Ma ono na celu uzmysławiać konieczność ochrony żółwi.

23 lipca to święto podróżników, obieżyświatów, wędrowników, inaczej mówiąc Dzień Włóczykija. Uroczystość tych wszystkich, którzy nie lubią siedzieć na miejscu i chodzą tam, gdzie oczy poniosą.

16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku i akceptacji różnorodności kultur na świecie.

Dzięki takim świętom możemy inaczej spojrzeć na nasze otoczenie, docenić zjawiska, których często nie zauważamy. Niektóre z nich mogą zwracać uwagę na sprawy ważne, a inne można potraktować jak dobrą zabawę.