Moja klasa to VIb. Składa się ona z dzwudziestu-dziewięciu uczniów. W tym jest piętnastu chłopców i czternascie dziewczyn. Wśród nas nie ma nikogo o odmiennym kolorze skóry, ani wyznaniu religijnym. Jednak nie świadczy to o tym, że jesteśmy tolerancyjni względem siebie.
Bardzo często dochodzi między nami do kłótni i sprzeczek. Chłopcy ,,zgrywaja się” z dziewczynek na lekcjach wf-u. Specjalnie, uderzają w nich piłką lub podstawiają im nogi. Świadczy to braku zrozumienia,że ktoś może być słabszy fizycznie i nie daje sobie rady z piłką do kosza, która jest ciężka i duża.Może to też być sposób, aby zwrócić na siebie uwagę koleżanki,która mu się podoba.
Kolejnym przejawem nietolerancji jest ,,nabijanie się” z uczniów , którzy osiągają dobre wyniki w nauce. Uchodzą oni w klasie za ,,kujonów” i ,,odludków”. Takie traktowanie jest dla niektórych wygodne. Wolą krytykować innych zamiast przyłożyć się do nauki.
Wśród dziewcząt można dostrzec, jak one rywalizują między sobą odnośnie ubioru. Często krytykują markę i kolor odzieży swoich koleżanek. Nie interesuję ich, czy kogoś na to stać i czy czuje się w tym dobrze. Najważniejsze jest, że to modne i na ,,topie”.
Uważamy się za dorosłych, ale zachowujemy się jak przedszkolaki. Często biegamy do wychowawczyni na skargi(a Maciek to mnie popchną, Krzysiek pobił, a Ernest to ściągał na lekcji matematyki itp). Taki zachowanie potwierdza, że najważniejszy jest dla nas czubek własnego nosa. To ja jestem najlepszy, najładniejszy, najmądrzejszy i najlepiej się ubieram.
Mimo braku różnic kulturowych moja klasa niestety nie jest ,,tęczową wioską”!. Nie szanujemy się nawzajem i nie akceptujemy odmienności innych. Jesteśmy dla siebie złośliwi, nie kultularnymi a, czasami wręcz hamscy. Objawem optymistycznym jest fakt, że ja dostrzegam nasze wady, potrafię o nich mówić , a w przyszłości spróbuję je wyeliminować.
Mam nadzieję, że nasi koledzy dostrzegają też swoje błędy i będą dla siebie bardziej tolerancyjni. Lubie swoją klasę i myślę, że mimo wad w przyszłości bedziemy tworzyć zgraną grupę.